masz-po-co-zyc-badaj-piersi
Kalejdoskop

Masz po co żyć. Badaj piersi

Każdego roku notuje się ponad 15 tysięcy nowych zachorowań. Co roku na raka piersi umiera blisko 5 tysięcy kobiet, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium. Nowotwór piersi nie jest wyrokiem, a jedynym i najskuteczniejszym sposobem na wczesne wykrycie i efektywne zapobieganie rozwojowi choroby jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Masz po co żyć. Badaj piersi

Samobadanie, usg piersi

Raz w miesiącu, najlepiej po zakończonej miesiączce, zbadaj swoje piersi. Przykładowe instrukcje jak to robić bez problemu znajdziesz w Internecie. Poświęcając na takie badanie kilkanaście minut raz  w miesiącu na samobadanie piersi, poznajesz swoje ciało i możesz rozpoznać ewentualne zmiany. Jeśli coś cię zaniepokoi, umów się na wizytę do lekarza.

Pamiętaj, że niezależnie od rozmiaru, samobadanie piersi powinnaś wykonywać co miesiąc!

Poza co miesięcznym samobadaniem piersi warto także raz do roku wykonać usg piersi. Badanie to nie jest bolesne i trwa kilkanaście minut.

Masz po co żyć. Badaj piersi

Dbając o swój wygląd często zapominany, że dużo ważniejszym powinno być zadbanie o nasze zdrowie. Kilkunastominutowe badanie może nam pozwolić na wykrycie zmian i szybką reakcję, co może pozwolić na 100% wyleczenie. 

Pamiętajmy, że nie badając się, żeby nic nie wyczuć, nie spowodujemy, że choroby nie będzie. Ona będzie się rozwijać. Jeśli jednak trafimy do lekarza za późno nasze szanse na wyleczenie będą dużo mniejsze, niż gdybyśmy zareagowały szybko. Zadbajmy o badania profilaktyczne i swoje zdrowie tak samo jak o swój wygląd.

 

pozdrawiam-agnieszka