badam-sie-regularnie
Kalejdoskop

Badam się regularnie

Zastanawiałam się nad tym, jak dużo zmieniło się w moim życiu w ciągu ostatniej dekady. Zupełnie inaczej podchodzę obecnie do wielu kwestii. Jedną z rzeczy, która na pewno się zmieniła jest moje podejście do tematu zdrowia i badań profilaktycznych. Kiedyś zbytnio się tym nie przejmowałam. Teraz badam się regularnie. Na przestrzeni ostatnich lat jednak przekonałam się jak ważne jest dbanie nie tylko o swój wygląd, ale przede wszystkim o swoje zdrowie. Odpowiednia dieta, ruch to ważne rzeczy. Jednak równie istotnie jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Badam się regularnie

Tak, od kilku lat badam się regularnie. Odwiedzam dentystę, ortodontę. Wykonuję podstawowe badania z krwi, a także badania hormonalne. Raz do roku robię badanie usg piersi. Mniej więcej co pół roku mam wizytę u ginekologa (usg narządu rodnego, cytologia raz do roku, omówienie wyników badań itp.). Z racji na niedoczynność tarczycy 1 – 2 razy do roku mam kontrolne wizyty u endokrynologa, podczas których pani doktor omawia wyniki badań hormonów tarczycy oraz robi usg.

W ciągu roku jak widać trochę tych wizyt lekarskich mam. Trochę badań także wykonuję. Dlaczego? Bo wolę trzymać rękę na pulsie. Dzięki badaniom profilaktycznym kontroluję mój stan zdrowia. Wiem, że to ważne zwłaszcza, że z różnymi problemami zdrowotnymi się borykałam.

 

Dbajmy o siebie

Staramy się dbać o siebie na różne sposoby. Często jednak zapominamy o badaniach, a to dzięki nim możemy sprawdzić, czy nie mamy niedoborów, czy nasze hormony i inne wyniki są w normie.

Pamiętajmy, że nasze złe samopoczucie nie zawsze musi się wiązać jedynie np. z przemęczeniem, zmianą pogody itp. Przyczyna problemów, ze skórą, włosami, bolesnymi bądź nieregularnymi miesiączkami może leżeć dużo głębiej. Wykonanie odpowiednich badań i omówienie wyników z lekarzem (wiem, wiem, jak kusi szukanie odpowiedzi u wujka Google) może pozwolić nam poznać przyczynę naszych problemów. Łatwiej będzie wtedy zastosować odpowiednie leczenie, a także dietę, która pozwoli nam poprawić wyniki i wrócić do zdrowia.

Często słyszy się głosy, że ktoś nie chce się badać, bo woli nie wiedzieć, że jest chory. Serio?

Słychać także głosy, że wizyty u lekarzy i badania są drogie. Fakt, nie wszystkie badania i wizyty można odbyć w ramach NFZ. Czasem warto jednak zrezygnować z zakupu kolejnej zachcianki i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na badania.

W końcu nasze zdrowie jest bezcenne.

A Ty badasz się regularnie?

 

pozdrawiam-agnieszka