musze-czytac

Muszę czytać? Nie! Chcę czytać

Do napisania tego posta zainspirowała mnie przeczytana jakiś czas temu książka “Jak powieść”, której autorem jest Daniel Pennac. Czytanie. Czynność, której się uczymy. Jest to jedna z wielu czynności, którą zaczynamy traktować niekiedy jako przymus dzięki „nadgorliwości” niektórych ludzi.Rodzice karzą czytać „ileś tam” stron dziennie. Nauczyciele w szkole odpytują z lektur jakby wiedza o tym jakiego koloru była czyjaś sukienka miała być komukolwiek potrzebna w przyszłości.

I tak właśnie przestajemy czytać dla rozrywki, a zaczynamy czytać, bo autor tak znany, że nie wypada nie czytać. Tak być nie powinno. W tym przypadku nakazy odniosą odwrotny skutek i na pewno nie spowodują, że będziemy czytać więcej.

Muszę czytać? Nie! Chcę czytać

Ileż to razy słyszałam (pewnie niejeden mol książkowy także): „Skąd masz tyle czasu na czytanie?”, „Gdybym miała czas też bym czytała” itp.

Pennac podsumowuje to jednym trafnym zdaniem (może dwoma): „Skoro tylko pojawia się kwestia czasu na czytanie, to znaczy, że nie ma ochoty na czytanie.” „Czas na czytanie jest zawsze czasem ukradzionym. (Tak samo z resztą jak czas na pisanie czy czas na kochanie).”

Podpisuję się pod tym obiema rękami. Jak to mówią: coś za coś. Trochę krótszy sen. Może jeden nie obejrzany serial albo program. To my decydujemy na co przeznaczamy i jak wykorzystujemy swój czas.
Jeśli czytać lubimy i nie robimy tego, bo tak wypada – to zawsze znajdziemy czas. Łatwiej jest nam bowiem wygospodarować go na to, co lubimy. Podobnie z łatwością przychodzi nam szukanie wymówek, gdy czegoś robić nie lubimy.

Książkę „Jak powieść” polecam przeczytać każdemu:

  • tym, którzy czytają, bo lubią,
  • tym, którzy czytają, bo trzeba/wypada,
  • tym, którzy czytać karzą.
  • polecam ją każdemu z Was.

Na zakończenie przedstawię Wam

10 Nienaruszalnych Praw Czytelnika

(zaczerpniętych ze wspomnianej książki):

1. Prawo do nieczytania – To Wy decydujecie, co czytacie a o czym wolicie jedynie posłuchać albo poczytać, co na jej temat mówią inni.

2. Prawo do przeskakiwania stron – Tak – można pominąć strony. Można zacząć od dowolnego rozdziału. To Wy decydujecie. A jeśli ktoś lubi niech zaczyna i od końca.

3. Prawo do niekończenia książki – Książkę można odłożyć na półkę. Może kiedyś do niej wrócicie albo i nie. To nic strasznego.

4. Prawo do czytania jeszcze raz – Kto powiedział, że można przeczytać książkę tylko raz? Czytajcie ile chcecie – to nie jest strata czasu.

5. Prawo do czytania byle czego – To, że ktoś uważa książkę za nic nie wartą nie znaczy, że Wy nie możecie jej przeczytać i wyrobić sobie swojego zdania.

6. Prawo do bovaryzmu (choroby przenoszonej przez tekst).

7. Prawo do czytania byle gdzie – Czytajcie tam, gdzie lubicie. Po prostu czytajcie.

8. Prawo do czytania na wyrywki – Jeśli ktoś tak lubi – proszę bardzo.

9. Prawo do czytania na głos – Przy okazji można poćwiczyć dykcję.

10. Prawo do milczenia – Sami zdecydujcie czy chcecie dzielić się opinią o przeczytanej książce.

 

Przyjemnego czytania 😉

 

pozdrawiam-agnieszka