opowiesci-terapeutyczne-o-nieplodnosci
Aga to czyta

Trochę inna propozycja w cyklu #KsiążkaNaWeekend – “Opowieści terapeutyczne o niepłodności” Bogda Pawelec

Niepłodność jest chorobą. Mijają miesiące, lata a para bezskutecznie stara się o dziecko. W tym czasie przechodzi kolejne badania, przyjmuje kolejne leki, poddaje się różnym zabiegom. Wszystko to odbija się na psychice człowieka. 

Czy wiecie, że u niektórych kobiet już po 2 latach bezowocnych starań mogą pojawić się objawy depresji. Natomiast stres jaki wywołuje niepłodność wpływa na podwyższenie prolaktyny, co utrudnia poczęcie dziecka.

Czasem warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa.

Trochę inna propozycja w cyklu #KsiążkaNaWeekend – “Opowieści terapeutyczne o niepłodności” Bogda Pawelec

Tym, którzy zmagają się z niepłodnością. Tym, którzy może rozważają czy z pomocy specjalisty nie skorzystać polecam lekturę “Opowieści terapeutycznych o niepłodności” autorstwa Bogdy Pawelec.

Autorka jest psychologiem klinicznym, a także jedną z nielicznych osób w Polsce, które specjalizują się w pomocy psychologicznej w niepłodności.

Ja książkę przeczytałam w trakcie jednego wieczoru już kilkanaście miesięcy temu. Opowieści skłoniły mnie do refleksji nad tym, jak wiele zależy od naszego umysłu. Wracając myślami do ostatnich lat, podejmowanych prób leczenia zastanawiałam się nad tym, czy powodem niektórych niepowodzeń nie było także to, że ani ciało, ani umysł nie były gotowe. Organizm protestował wiele razy, nie reagując na leki. Jak wiele musiało “siedzieć” wtedy w mojej głowie? Na pewno były to różnego rodzaju obawy, a może także poczucie, że nie do końca robię to, co bym chciała. I choć może sama przed sobą, przed innymi bałam się do tego przyznać to mój organizm dawał mi jasne sygnały.

Opowieści skłoniły mnie do przemyśleń i na długo jeszcze pozostaną w mojej pamięci. Mogę powiedzieć, że poniekąd wpłynęły na moje dalsze decyzje.

Jeśli jeszcze nie czytaliście “Opowieści terapeutycznych o niepłodności” – zróbcie to. Warto.

 

pozdrawiam-agnieszka

You may also like...