goldap-mazurski-zdroj
Kalejdoskop

Gołdap – Mazurski Zdrój

Gołdap to miasto uzdrowiskowe położone w województwie warmińsko-mazurskim. My spędziliśmy tam weekend i z przyjemnością jeszcze tam wrócimy. Jeśli szukacie spokojnego miejsca na odpoczynek – polecam. Miejsc do spacerowania lub jazdy na rowerze jest tam pod dostatkiem. Do tego pijalnia wód, jezioro, tężnie, ścieżka zdrowia i kilka innych atrakcji, które pozwolą miło spędzić czas.

Gołdap – Mazurski Zdrój

 

Co warto zobaczyć w Gołdapi? Zapraszam na krótki przewodnik zdjęciowy po tym urokliwym miejscu.

 

Pijalnia Wód, ul. Promenada Zdrojowa 20

pijalniawod

W Pijalni Wód spróbować można leczniczej wody mineralnej – 0,6% chlorkowo-sodowej. Woda czerpana jest z utworów jury dolnej z głębokości 646 metrów. Główne składniki mineralne w wodzie to sód, wapń, magnez, potas i żelazo. Picie tej wody wpływa na przemianę materii. Woda ma bardzo specyficzny smak i na pewno nie każdemu będzie smakować, ale spróbować warto.

Jeśli komuś nie posmakuje (tak jak mi) woda lecznicza spróbować można wody mineralnej wydobywanej z głębokości 426 metrów. Woda ta polecana jest osobom dorosłym, aktywnym fizycznie jako uzupełnienie niedoboru elektrolitów.

W Pijalni Wód skorzystać można także z seansu w grocie solnej albo mini tężni.

 

Mazurskie Tężnie Solankowe, ul. Promenada Zdrojowa 20

Mazurskie Tężnie Solankowe to czwarte w Polsce pod względem wielkości tężnie. Mierzą one 8 metrów wysokości i 220 metrów długości. Po ich ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka wydobywana z głębokości 624 metrów. Pod wpływem słońca i wiatru solanka ulega odparowaniu i rozpyleniu.

W powietrzu unosi się aerozol, który pozwala leczyć między innymi schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie. Wokół tężni panuje specyficzny mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

Warto skorzystać z pobytu w pobliżu tężni. Posiedzieć, pospacerować. Polecam.

 

Centrum Sportowo-Rekreacyjne “Piękna Góra”

Na południe od miasta, na stokach Wzgórz Szeskich znajduje się Centrum Sportowo-Rekreacyjne “Piękna Góra”.

 

To ośrodek narciarski ze sztucznie naśnieżanymi trasami zjazdowymi, z wyciągiem krzesełkowym i orczykowym.

Na górze znajduje się obrotowa kawiarnia widokowa “Bocianie Gniazdo”. Na wieżę można wejść po stoku Pięknej Góry, zjazdem saneczkowym lub wjechać koleją krzesełkową. Z wieży zobaczyć można Gołdap, okoliczne miejscowość, jezioro Gołdap i przepiękną Puszczę Romincką.

Bardzo miło wspominam weekend spędzony w Gołdapi. Piękne widoki, cisza, spokój. Na pewno jeszcze tam wrócimy.

 

pozdrawiam-agnieszka

 

 

 

 

You may also like...