wszystkie-pory-uczuc-wiosna

#KsiążkaNaWeekend “Wszystkie pory uczuć. Wiosna” Magdalena Majcher

“Wszystkie pory uczuć. Wiosna” Magdaleny Majcher to powieść, która czytelnikowi dostarcza mnóstwo emocji i skłania do refleksji. To historia, od której trudno się oderwać. 

#KsiążkaNaWeekend “Wszystkie pory uczuć. Wiosna” Magdalena Majcher

 

Jedno pragnienie – pragnienie bycia mamą

Ewelina ma jedno pragnienie – chce zostać matką. Jednak los nie daje jej takiej możliwości. Po latach bezowocnych starań razem z mężem decydują się na adopcję. I to właśnie wtedy na ich drodze staje dziewięcioletni Piotruś, który cierpi na FAS – alkoholowy zespół płodowy. Kiedy się urodził, miał ponad promil alkoholu we krwi. Całe swoje dzieciństwo spędził w domu dziecka. Chłopczyk z marszu skrada serca Eweliny i Adriana. Pojawiają się jednak obawy. Czy dadzą sobie radę? Czy pragnienie miłości okaże się silniejsze niż strach?

 

FAS. Adopcja. Bezpłodność/niepłodność

Czy wiesz, że w Polsce rodzi się więcej dzieci naznaczonych zespołem FAS aniżeli Zespołem Downa? Czy wiesz, że nawet co szósta kobieta w wieku rozrodczym nie zdaje sobie sprawy z tego, że mała dawka (nawet ta najmniejsza) szkodzi nienarodzonemu dziecku?

Magdalena Majcher porusza w powieści bardzo ważne tematy: adopcja. bezpłodność/niepłodność, a przede wszystkim FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy. Mimo tego, że w Polsce każdego roku na świat przychodzi około 1000  dzieci z pełnoobjawowym alkoholowym zespołem płodowym, a dziewięć razy więcej ma inne poalkoholowe uszkodzenia, świadomość społeczna tego problemu nadal jest zbyt niska.

KAŻDA dawka alkoholu działa toksycznie na rozwijające się dziecko. Dlaczego więc są kobiety, które piją alkohol w ciąży? Nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Nie potrafię zrozumieć jak można świadomie narażać zdrowie dziecka.

 

Tę książkę powinien przeczytać każdy

Tak, jestem zdania, że tę książkę powinien przeczytać każdy! Świadomość społeczna w temacie adopcji i FAS nadal jest zbyt niska. Wokół procedury adopcyjnej krąży wiele mitów.

Autorka wspaniale opisuje relacje między małżonkami. Miłość, wzajemne wspieranie się, nadzieja, obawy. Pokazuje także jak na decyzję o adopcji dziecka reagować może rodzina, przyjaciele.

Magdalena Majcher pozwala swoim bohaterom na chwile zwątpień. Zmusza ich do skonfrontowania pragnień z rzeczywistością. Pokazuje jak wiele jest w stanie znieść człowiek walcząc o miłość, zrozumienie i ciepło rodzinne.

 

Emocje

Powieść “Wszystkie pory uczuć. Wiosna” wzbudziła we mnie wiele emocji. W trakcie jej lektury w oku nieraz zakręciła się łza. Powróciły wspomnienia własnych przeżyć i emocji towarzyszących podejmowaniu ważnych decyzji.

Wiosna przyniosła mi wzruszenie i nadzieję…

Co przyniesie lato?

 

pozdrawiam-agnieszka