przelamywanie-tabu-movember-polska
Kalejdoskop

Przełamywanie tabu – Akcja Movember Polska

Skłonić mężczyznę do pójścia do lekarza i zrobienia badań profilaktycznych nie jest łatwo. Przecież nic mu nie dolega i na pewno jest zdrowy. Tak czasem choruje, ale to przecież najczęściej “tylko” przeziębienie. Nowotwory? Nie, to jego nie dotyczy. Rak jąder i rak prostaty? Nie ma mowy.

Wczesne wykrywanie jest ważne

Rak prostaty dotyka mężczyzn już po 45 roku życia, a rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Nie jest więc tak, że nowotwory te dotykają ludzi starszych. Może zachorować na nie młody chłopak, młody mężczyzna. Może zachorować na nie czyjś partner, mąż, ojciec, brat, przyjacie.

Uwaga! Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% uleczalny.

 

Profilaktyka

Samobadanie 

Mężczyźni mogą badać się pod kątem zmian nowotworowych jąder samodzielnie. Nie muszą od razu iść do lekarza.

Usg 

Do lekarza warto się wybrać, żeby zrobić usg. Badanie to wykonywane jest w gabinetach urologicznych.

Regularne badania krwi

Powinny być wykonywane przez mężczyzn po 45 roku życia. Chodzi głównie o sprawdzanie poziomu PSA. To  najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

 

Przełamywanie tabu – Akcja Movember Polska

Nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce. Niestety mówienie o nich jest nadal tabu (zwłaszcza mówienie o nowotworach atakujących miejsca intymne).

Właśnie dlatego powstała Akcja Movember. Polega ona na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które mają sprowokować do dyskusji. Rozmowy o raku jąder i prostaty mają za zadanie uświadomić mężczyznom w każdym wieku, ale i kobietom jak ważna jest profilaktyka w tym zakresie.

Panowie, dbajcie o siebie i badajcie się regularnie!

Panie, dbajcie o swoich mężczyzn i przypominajcie im o regularnych badaniach!

 

Więcej o akcji przeczytać można na stronie http://www.movember.org.pl. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji m.in. o samobadaniu, miejscach, gdzie można zrobić badanie usg.

 

pozdrawiam-agnieszka