Grosz do grosza…

grosz-do-grosza

Postanowienia podejmujemy najczęściej wraz z początkiem nowego roku. Często jednak na podjęciu samych postanowień się kończy i po kilku tygodniach porzucamy nasze plany.

Czemu więc na przekór zamiast czekać do stycznia nie podjąć postanowień już teraz?

Z tą myślą postanowiłam skupić się bardziej na tzw. domowym budżecie. Inspiracją do tego była także lektura książki “Finansowy ninja” Michała Szafrańskiego. Polecam także jego bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji na temat zarządzania swoimi finansami.

Poszukałam inspiracji w internecie. Poczytałam i zaczynam oszczędzanie. Zaczynam od małych kwot, bo właśnie takie małe kwoty, co do których nie przykładamy dużej wagi na co dzień, po zsumowaniu mogą dać konkretne sumy.

Oto wybrane przeze mnie sposoby na oszczędzanie

Sposób 1. Odkładanie monet 5 złotowych.

Mając w portfelu monetę o nominale 5 złotych odkładamy ją do skarbonki. Sposób prosty i łatwy do realizowania. Jeśli chcecie poczytać o tym, jak polecieć do Tajlandii za 5 zł zapraszam do poczytania wpisu na blogu Michała. Niektórzy idą krok dalej i odkładają także monety o nominale 2 zł lub 1 zł. Możliwa jest tu pełna dowolność

Sposób 2. 52-tygodniowy plan oszczędzania

Na czym to polega? Idea jest prosta. Co tydzień odkładamy kwotę odpowiadającą numerowi tygodnia. Np. w pierwszym tygodniu odkładamy 1 zł, w 2 – 2 zł, a w 40 – 40 zł.
Już raz robiłam podejście do tego “projektu”. Szybko jednak odpuściłam chyba trochę z lenistwa. Przede wszystkim dokonuję płatności kartą, rzadko noszę przy sobie gotówkę. Żeby te wspomniane kwoty odkładać do skarbonki musiałam je wypłacać z konta i wkładać do słoika. Mijało się to trochę z celem, czasem o tym zapominałam albo nie chciało mi się iść do bankomatu, rozmieniać pieniędzy itp.
Tym razem więc wspomniane kwoty przelewam na konto oszczędnościowe. Ułatwia mi to zadanie.
Arkusz, który może ułatwić pilnowanie planu można pobrać np. ze strony http://www.dobrzezorganizowana.pl/oszczednosci-podejscie-nr-2/

Sposób 3. Codzienne odkładanie 5 zł

Pomysł podpatrzyłam na stronie http://www.mistrz-oszczedzania.pl/. Na rachunku ustawiamy zlecenie stałe codzienne z wpływem na konto oszczędnościowe. Kwota, którą ustalimy zależy od nas. Można zdecydować się także na jedną kwotę przelewaną tylko raz w miesiącu. I tu decyzja należy do nas.

Sposobów na oszczędzanie jest dużo. Ja postanowiłam zacząć do mniejszych kwot.
Mam nadzieję, że starczy mi wytrwałości i motywacji.
Za jakiś czas podzielę się z Wami małym sprawozdaniem z realizacji mojego planu.

A Wy jakie macie sposoby na oszczędzanie?

pozdrawiam-agnieszka