zostan-dawca-szpiku
Kalejdoskop

Zostań dawcą szpiku! Świadomie

Dzieci, młodzież, dorośli. Wiek nie ma znaczenia. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. W większości przypadków jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku. Zostań dawcą szpiku! Świadomie.

O dawcy szpiku mówi się, że jest bliźniakiem genetycznym. Jego poszukiwanie niestety nie jest łatwe. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla chorego pacjenta jest bardzo niskie.  Aby przeszczep się udał, cechy tkanki pacjenta i dawcy muszą wykazywać niemalże 100% zgodność. Dlatego warto pamiętać o tym, że im więcej osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku, tym większa jest szansa na pomoc chorym na nowotwory krwi.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, która waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi.

Ważne, żeby potencjalny dawca nie cierpiał na choroby przewlekłe, nie należał do żadnej z grup ryzyka i był w dobrej kondycji fizycznej.

Na czym polega rejestracja?

Rejestracji można dokonać poprzez internet, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji DKMS lub podczas Dni Dawcy organizowanych w całej Polsce.

Wypełniając formularz należy zapoznać się także z informacjami o tym, kto dawcą zostać nie może. Część chorób/schorzeń od razu jest przeciwwskazaniem do zostania dawcą. Niektóre natomiast wymagają konsultacji z lekarzem.
Jeśli mamy pewność, że spełniamy warunki do tego, by zostać dawcą szpiku, do wypełnionej ankiety dołączamy pobrany za pomocą specjalnych pałeczek wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Cały proces rejestracji i badania przesłanych próbek trawają około 2-3 miesięcy.

 Jakimi metodami pobierane są komórki macierzyste?

Jeśli okaże się, że osoba zarejestrowana w bazie może zostać potencjalnym dawcą szpiku, przerowadza się szczegółowe badania. Mają one wykluczyć wystąpienie jakiegokolwiek ryzyka zarówno dla dawcy, jak i dla pacjenta.
Komórki macierzyste pobierane są na dwa sposoby:
  • pobranie komórek z krwi obwodowej,
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.

Zostanie świadomym dawcą szpiku, to pierwszy krok by komuś pomóc!

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1 do 20 000, a nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, żeby w bazie dawców szpiku rejestrowały się kolejne osoby.
Pamiętaj jednak, że można rejestrować się tylko w jednej bazie dawców szpiku!
Zanim jednak zdecydujesz się na rejestrację postaraj się znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.Kiedy dostałam do wypełnienia ankietę, zaczęłam od zapoznania się z informacjami na jej odwrocie. Po przeanalizowaniu każdego z punktów, wypisałam sobie pytania, które chciałam zadać lekarzowi. Przesłałam je na podany adres mailowy. Chciałam upewnić się, czy ewentualne schorzenia (wypisane były jako te wymagające konsultacji z lekarzem) nie wykluczają możliwości rejestracji w bazie. Niestety okazało się, że dawcą zostać nie mogę. Przyznam szczerze, że zrobiło mi się z tego powodu smutno. W podobnej sytuacji może być wiele osób. Ja postanowiłam sprawdzić, czy mogę pomóc w inny sposób.

 Każdy może pomóc!

Niezależnie od tego czy możesz być dawcą, czy nie masz możliwość zaangażowania się w działania Fundacji DKMS. Jak?
  • Możesz zostać wolontariuszem i zorganizować Dzień Dawcy Szpiku w swoim mieści, na uczelni itp.
  • Zostać ambasadorem i zachęcach innych do rejestracji w bazie.
  • Udostępniać informację o dawstwie szpiku np. na portalach społecznościowych.

Informacje

Więcej szczegółowych informacji, a także formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl.

Ty też możesz pomóc! Zostań dawcą szpiku!